קנייה חכמה = סחר הוגן ומודעות חברתית

פעמים רבות אנחנו נשאלים, מה זה בעצם סחר הוגן ?

אז הרמנו את הכפפה ואתם מוזמנים לקבל תשובות בפוסט הבא (וגם להצטרף ל”מהפכה השקטה” 🙂 )

העולם בו אנו חיים נשלט (עדיין) ע”י תרבות הצריכה וכלכלת “סחר חופשי” שמסתירה מאיתנו ברוב המקרים את השימוש לרעה שנעשה בייצור המוצרים שאנו רוכשים. לא בהכרח מתוך רוע אלא בעיקר מתוך גישה הגורסת כי לשם הרווחים “כל האמצעים כשרים”. גישה אשר מביאה לניצול בשיטות שונות: החל משכר מתחת לשכר המינימום המקומי, איסור על התארגנות היצרנים באיגודי עובדים, שעות עבודה מרובות ולפעמים אף פגיעה פיזית בעובדים.

מידיי פעם אנו נחשפים למציאות המרה שיוצרת תפישת הסחר החופשי, רואים איזו כתבה על הפועלים במדינות מזרח אסיה שמתעוורים בעודם תופרים לנו ג’ינס או פריט אופנתי אחר, חיים בתנאי עבדות וניצול יומיומי בכדי שלנו יהיו תכשיטים או מוצרי פנאי וצעצועים למיניהם… אנו נחרדים לשמוע לפעמים והדבר יוצר בנו זיק של חמלה ומודעות חברתית, אבל אז חוזר הניגון של הסחר החופשי לתוך עולמנו וכאילו “מעלים” מעינינו את חטאיו ומכאוביו. חלקנו מתנחמים במחשבה שאין ברירה ואילו חלקנו האחר מחפשים אלטרנטיבות.

כאן נכנסת לתמונה גישת “סחר הוגן” שמהווה אלטרנטיבה אידיאולוגית ופרקטית בעולמנו !

אחת מדרישות התקן לסחר הוגן הנה כי תהליך הייצור יתרחש בהליך משותף, המחזיר נתח גדול יותר של הרווחים בחזרה ליצרנים. זאת כדי להבטיח תנאי עבודה הוגנים ואת השתתפותם של כל היצרנים בהחלטות הנוגעות לתהליכי הייצור. בנוסף, ארגוני ההפצה והתקנים של הסחר ההוגן מעודדים את הקואופרטיבים של היצרנים לספק לכל חבריהם הטבות בריאות, טיפול בילדים ואפשרות להלוואות. כמו כן, מעודדים את היצרנים להשקיע חלק מרווחיהם בחזרה בקהילותיהם… ובדיוק כאן נוצר החיבור שבין סחר הוגן לבין אחריות חברתית.

blog-smat1
סחר הוגן ומודעות חברתית – תמונות מחברת SMATERIA

המודעות החברתית שלנו וההבנה שהכוח שלנו כצרכנים יכול להשפיע על יצרנים ולגרום להם לפעול בדרכים אחראיות, מתוך מודעות סביבתית וחברתית גדולה יותר, היא הדרך שמעודדת סחר הוגן!

עקרונות הסחר ההוגן :

♠ יצירת הזדמנויות ליצרנים מעוטי יכולת כלכלית  ♠  שמירה על הסביבה  ♠  יצירת עצמאות אצל היצרנים  ♠

♠  תנאי עבודה הולמים  ♠  שכר הוגן  ♠  שוויון מגדרי  (מתוך ויקיפדיה)

סחר הוגן ומודעות חברתית מתחילים בנו, זה המסר האידיאולוגי והשינוי התפישתי שמוביל מותגים וחברות נבחרות אותן מדאו אקו-שיק בוחרת לייבא ולקדם בישראל.

בחרנו בפוסט הזה בבלוג של מדאו אקו-שיק, להביא ולחשוף בפניכם 2 מותגים מובילים בנושא שהנם בייבוא בלעדי שלנו… ולהראות על קצה המזלג, איך מותגים יפים אלו בוחרים להוביל את גישת הסחר ההוגן, וכיצד הם הופכים את המודעות החברתית לכוח שלא רק תורם ליצרנים ולעובדים שלהם אלא גם תורם לסביבה ונגיש לכולנו – באמצעות יצירת מוצרים ממוחזרים, איכותיים, ידידותיים, מקוריים ומיוחדים – שהופכים להיות נגישים ובהישג יד!

ESCAMA STUDIO – כשמסורת ועבודת יד מסובכת, פוגשות קווים נקיים של אומנות מודרנית.

מוצרי Escama Studio מספרים סיפור שרוקם חזון, מסירות ועבודה קשה.
הם עשויים מחומרי גלם ממוחזרים, ידידותיים לסביבה, תומכים נלהבים בקיימות ומעל הכל מחוייבים לסחר הוגן!

Escama Studio הוא פרי של שיתוף פעולה אמריקאי-ברזילאי. מוצר הדגל של החברה הוא סדרה של תיקים ואביזרים לנשים העשויים בעבודת יד – סריגה של לשוניות אלומיניום ממוחזרות. התיקים מעוצבים בסן-פרנסיסקו ובברזיל ומיוצרים בברזיל ע”י אומניות המהוות חלק אינטגרלי מ- Escama Studio.

Escama Studio מתגמלת את האומניות בתשלום הוגן עבור עבודתן ופועלת לפי העקרונות של סחר-הוגן.
Escama Studio מתגמלת את האומניות בתשלום הוגן עבור עבודתן ופועלת לפי העקרונות של סחר-הוגן.

מאז היווסדה, Escama Studio משקיעה בהתפתחות האישית של האומנים, החל מבניית כיתות לימוד במחשב המשמשות את האומניות וילדיהן, דרך מחשבים, ריהוט וחומרי גלם לבניית המרכז העסקי שלהן ופתיחת חשבון בנק אישי לאומניות.
Escama Studio מתגמלת את האומניות בתשלום הוגן עבור עבודתן ופועלת לפי העקרונות של סחר-הוגן.

Escama Studio מעריכה הצלחה בסטנדרט שונה לחלוטין. למרות השבחים וההוקרה להם זוכים העיצובים של המוצרים ברחבי העולם, העזרה הקבועה לשיפור איכות החיים של חברות הקבוצה, מהווה את התמריץ העיקרי לפעילות החברה.

תיקים עשויים עבודת יד - סריגת לשוניות אלומיניום ממוחזרות ESCAMA-STUDIO
תיקים עשויים עבודת יד – סריגת לשוניות אלומיניום ממוחזרות ESCAMA-STUDIO

התוצאה היא קולקציה מרשימה של אביזרים הממחישה את השליחות של Escama Studio:
יצירת מוצרים חדשניים ואופנתיים ממוצרים ממוחזרים תוך שיתוף פעולה עם יצרנים מקהילות לא מפותחות כלכלית.

תיקי Escama Studio נמכרים ברחבי העולם בחנויות מכובדות כגון: המוזיאון לאומנות מודרנית בניו-יורק MOMA, האקדמיה המלכותית הבריטית לאומנות ובית האופרה של סידני. זאת בנוסף לחנויות עיצוב וחנויות בוטיק מובחרות.

לצפייה בדף המותג ובמבחר התיקים – הקליקו על קישור זה

SMATERIA – “אשפה של אדם אחד היא אוצר עבור אדם אחר”

כך מאמינים בחברת Smateria המייצרת תיקים ומגוון אקססוריז מחומרים ומוצרים שהשימוש המקורי בהם תם.
החברה נוסדה בשנת 2006 בקמבודיה ע”י שתי חברות איטלקיות שהבינו ששילוב בין עיצוב איטלקי לבין מיומנויות טכניות של האנשים המקומיים, יכול להוביל ליצירת אקססוריז אופנתיים, המיוצרים משימוש חוזר בחומרים מושלכים.
85% מהמועסקים בסמטריה הן נשים צעירות בגילאי 20-30. כמו כן בסמטריה מועסקים גם אנשים מוגבלים פיסית ותנאי העסקתם תואמים לחוקי ההעסקה הבינלאומיים.

החברה מעניקה תמיכה לבני המשפחה של הצוות העובד אצלה, שיעורי תפירה בחינם והשכרת מכונות תפירה בהסכם מיוחד בסופו עוברת המכונה לבעלותם… ולאחרונה התחילה החברה להפעיל גן ילדים חדשני צמוד למפעל לטובת ילדי העובדים. שהות הילדים בגן בשעות העבודה של ההורים אינה כרוכה בתשלום ומהווה חלק מתנאי העסקתם.

סדרות תיקי הרשת של חברת SMATERIA
סדרות תיקי הרשת של חברת SMATERIA

במקור יוצרו הרשתות לשימוש באתרי בנייה. הרשתות שלא עומדות בתקן הבטיחות נמכרות בשווקים כמוצר פגום. אז משתמשים ברשתות לשימושים שונים כמו ייבוש אורז, דייג, והגנה מפני יתושים. סמטריה רוכשת גלילים של הרשתות הללו ומייצרת מהם תיקים ואקססוריז יחודיים.

לצפייה במבחר התיקים במבצע 50% הנחה – הקליקו על קישור זה

חומר גלם יחודי - במקור יוצרו הרשתות לשימוש באתרי בנייה.
חומר גלם יחודי – במקור יוצרו הרשתות לשימוש באתרי בנייה.

זה מרגיש אך טבעי לסיים את פוסט זה באמירה “העתיד תלוי במה שאנחנו עושים בהווה” מהטמה גנדי.

לפעמים זה העתיד האישי שלנו או של האחר ולפעמים זה העתיד של עולמנו וסביבתנו. מה שבטוח, סחר הוגן הוא “בר קיימא” תרתי משמע, הוא ידידותי לסביבה, ידידותי ותורם לחברה והוא קיים אצלנו, בעולמנו ובהישג יד !

כמו תמיד, נשמח שתשתפו חברים ונודה לתגובותיכם כאן בבלוג – כי דעתכם חשובה לנו

שלכם, מדאו אקו-שיק

 

תפריט נגישות